Potpredsednik Milićević: „Podsticajnim merama Pokrajinske vlade omogućavamo ravnomeran razvoj svih delova Vojvodine“

06.04.2017

Potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević uručio je danas sa pokrajinskim sekretarom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Vukom Radojevićem ugovore predsednicima lokalnih samouprava koje su ostvarile pravo na bespovratna sredstva po osnovu dva konkursa Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo. Ugovorima uručenim u Klubu poslanika u Skupštini AP Vojvodine, 9 lokalnih samouprava sredstva će dobiti za uklanjanje divljih deponija s poljoprivrednog zemljišta i privođenje nameni tog zemljišta, dok će po konkursu za dodelu sredstava za sufinansiranje izgradnje i rekonstrukcije vodnih objekata u javnoj svojini, sredstva za projekte dobiti 11 lokalnih samouprava.

Potpredsednik Pokrajinske vlade čestitao je predsednicima lokalnih samouprava na dobroj pripremi projekata i konkursne dokumentacije i pozvao ih da budu spremni da i ubuduće učestvuju i na pokrajinskim i republičkim konkursima, čime će doprineti razvoju svojih sredina i poboljšanju života u njima, a istovremeno stvarati i bolji ambijent za dolazak i domaćih i stranih investitora.

„Pokrajinska vlada je prilikom svog formiranja u prvi plan stavila brži ekonomski razvoj Pokrajine u sklopu bržeg ekonomskog razvoja Republike Srbije, u čemu je posebno značajan prioritet da regionalni razvoj bude ravnomeran na celoj teritoriji Pokrajine, u svih 45 lokalnih samouprava“, rekao je Đorđe Milićević. „Dva današnja konkursa, uklanjanje divljih deponija sa poljoprivrednog zemljišta i njegovo stavljanje u funkciju, kao i izgradnja fekalne kanalizacije i objekata vodoprivrede, jesu mere politike ruralnog razvoja i neke su od ključnih mera koje će poništiti razliku u neravnomernoj razvijenosti lokalnih samouprava“, rekao je potpredsednik Milićević.

Potpredsednik Pokrajinske vlade je naglasio činjenicu da je ovogodišnji budzet Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo - u iznosu od više od 8 milijardi dinara - veći nego prethodnih godina, čime se jasno pokazuje odnos Pokrajinske vlade prema ovoj grani privredne delatnosti. On je dodao i to da Pokrajinska vlada značajne mere podsticaja usmerava i drugim delatnostima, kroz druge sekretarijate i fondove, kao i da se na svim tim aktivnostima intenzivno radi.

Kako je danas rekao pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević, realizacija akcije uklanjanja divljih deponija sa državnog poljoprivrednog zemljišta započeta je u drugoj polovini 2016. godine, kao nova mera nove Pokrajinske vlade. Zahvaljujući ovoj meri, prošle godine je otpad uklonjen sa oko 170 000 m2 divljih deponija. „Ova mera, kao i ostale mere Sekretarijata za poljoprivredu zaslužuje kontinuitet, jer se njima vodi računa o potrebama naseljenih mesta i doprinosi podizanju kvaliteta života na selu i u manjim sredinama“, rekao je Radojević.

Ove godine, za uklanjanje deponija sa državnog poljoprivrednog zemljišta Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo obezbedio je 15 miliona dinara. Uz učešće lokalnih samouprava koje su na konkursu ostvarile pravo na sredstva iz budzeta – Apatin, Alibunar, Bela Crkva, Vršac, Žabalj, Irig, Kikinda, Novi Kneževac, Subotica – otpad će biti očišćen sa oko 260 000 m2 divljih deponija, a ukupna vrednost čišćenja iznosiće 23.9 miliona dinara.

Po konkursu za dodelu sredstava za sufinansiranje izgradnje i rekonstrukcije vodnih objekata u javnoj svojini, u 2017. godini, za 14 projekata u iznosu od 132.5 miliona dinara sredstva je za naseljena mesta na svojoj teritoriji dobilo 11 lokalnih samouprava – Apatin, Bačka Topola, Beočin, Bečej, Vršac, Kovin, Novi Bečej, Pančevo, Pećinci, Senta i Stara Pazova. Kako je u budzetu od predviđenih 150 miliona dinara preostao iznos od 17.5 miliona dinara, taj iznos će biti uključen u naredni konkurs i verovatno biti objavljen u drugoj polovini ove godine.