Vuk Radojević otvorio Dan polja strnih žita, krmnog bilja i uljane repice

01.06.2017

Vuk Radojević otvorio Dan polja strnih žita, krmnog bilja i uljane repice

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević, na oglednim parcelama Instituta za ratarstvo i povrtarstvo na Rimskim šančevima kod Novog Sada, otvorio je manifestaciju Dan polja strnih žita, krmnog bilja i uljane repice i tom prilikom poručio da je NS Seme nedvosmisleno jedinstven srpski agrarni brend.

Radojević je istakao da Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu i Institut za ratarstvo i povrtarstvo imaju vrlo intenzivnu komunikaciju i saradnju.
„Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo i Institut za ratarstvo i povrtarstvo, partneri su na kreiranju projekta „AGRINNO“, sa kojim su aplicirali pred odgovarajućim fondovima Evropske Unije, a u okviru Drugog IPA poziva prekogranične saradnje Srbija – Mađarska. Projekat za cilj ima kreiranje četiri poljoprivredna inkubatora u Vojvodini, od kojih bi se jedan nalazio upravo na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo. Ovo je prvi evropski projekat na kom se Sekretarijat javlja kao vodeći partner, dok su pored Instituta, partneri i Fond za evropske poslove, kao i Čongradska županija iz Mađarske“, rekao je Radojević.

Posebno je istakao da Pokrajinski sekretarijat ostvaruje stalnu saradnju sa poljoprivrednim proizvođačima, njihovim asocijacijama i podržava obnovu zadrugarstva, kao i saradnju sa stručnim i naučnim institucijama.

Pokrajinski sekretar je zatim upoznao okupljene poljoprivredne proizvođače sa aktuelnim merama agrarne politike, rekavši da su one i kvantitativno i kvalitativno unapređene.

Pored toga što budzet za poljoprivredu u Pokrajini nikad nije bio veći, njegov najveći deo usmeren je direktno ka registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima. Povraćaj sredstava iznosi i do 70 odsto investicije, Radojević je govorio i o unapređenju postojećih i uvođenju novih mera agrarne politike, kao što su programi podsticaja za ostanak mladih na selu i za nabavku poljoprivredne mehanizacije. Posebno je naglasio da su sve mere agrarne politike koje se sprovode u AP Vojvodini usaglašene i kompatibilne sa merama koje primenjuje Ministarstvo poljoprivrede.

Dan polja strnih žita, krmnog bilja i uljane repice je već tradicionalna manifestacija koja okuplja poljoprivrednike i stručnjake, na kojoj se predstavljaju najnovije sorte i potencijal Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. Takođe, na njoj se mogu čuti i prve prognoze ovogodišnjih očekivanih prinosa strnih žita i uljane repice.

Direktor Instituta za ratarstvo i povrtarstvo dr Jan Turan se osvrnuo na uspehe ove naučne institucije koja stvara sorte sa visokim potencijalom rodnosti, koje su priznate i kod nas i u svetu.