Vuk Radojević boravio u radnoj poseti opštini Šid

28.06.2017

Vuk Radojević boravio u radnoj poseti opštini Šid

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević boravio je danas u radnoj poseti opštini Šid, u okviru koje je obišao fabriku ulja "Viktoria oil", most na kanalu Šarkudin na lokalnom putu Morović - Višnjićevo i završne radove na vodovodnoj mreži u Sotu.

Vuk Radojević je prilikom obilaska industrije za preradu uljarica „Viktoria oil“ u Šidu, čestitao direktoru Srđanu Popovu i menadzmentu, kao i svim zaposlenima na priznanju, koje je ovih dana ulje „Iskon“ dobilo u Briselu od Međunarodnog instituta za ukus i kvalitet.

„Ovaj proizvod prepoznat je i na evropskom nivou i treba da budemo ponosni što imamo priliku i kao obični potrošači na tržištu Srbije da u ponudi imamo i jedno ovako visokokvalitetno jestivo ulje“, izjavio je Vuk Radojević.

Prema njegovim rečima predstavnicima medija, svrha ovog obilaska jeste bila i da se vidi nivo pripremljenosti „Viktoria oila“ za predstojeću poljoprivrednu sezonu, jer je već u toku kampanja uljane repice, a čekaju nas i suncokret i soja.

„Važno je napomenuti i kooperantski odnos koji „Viktoria oil“ ima sa poljoprivrednim proizvođačima, što je od ogromnog značaja za celokupni primarni poljoprivredni sektor“, rekao je Radojević i naglasio da su ovakve kompanije od izuzetnog značaja za stabilnost na tržištu poljoprivrednih proizvoda.

Radojević je pohvalio i dobru saradnju ove fabrike, koja zapošljava oko 250 ljudi , sa šidskom lokalnom samoupravom, jer kao društveno odgovorna kompanija učestvuje u mnogim aktivnostima koje se u opštini Šid realizuju u razluičitim oblastima.

Direktor Srđan Popov je rekao da se u ovoj fabrici godišnje preradi 320 hiljada tona uljarica, kao i da se veći deo proizvoda izvozi, pa čak i u Kinu.

U nastavku posete, zajedno sa predsednikom Opštine, Predragom Vukovićem, predstavnicima lokalne samouprave i direktorom Uprave za kapitalna ulaganja Nedeljkom Kovačevićem, Vuk Radojević obišao je radove u opštini Šid koje je delom finansirala Pokrajina.

U izjavi novinarima, Radojević je istakao da je most na kanalu Šarakudin, koji zbog svoje nedovoljne širine i pozicije, na krivini lokalnog puta na ulazu u naselje Višnjićevo, predstavlja crnu tačku na tom lokalnom putu sa teškim posledicama po živote ljudi, zahtevao hitnu rekonstrukciju. Resorni sekretarijat je, kako je rekao Radojević, dao saglasnost JP „Vode Vojvodine“ u čijoj je nadležnosti ovaj objekat da iz godišnjeg programa poslovanja ovog preduzeća opredele sredstva iz budzetskog fonda, koji obezbeđuje resorni sekretarijat, uz postignute uštede u visini ukupne vrednosti od 4,5 miliona dinara. Na ovaj način je omogućeno proširenje mosta sa nekih četiri metara na šest i po metara, što je značajno za stanovnike Višnjićeva i Morovića, ali i sve one koji koriste ovaj put. Radojević je izrazio zadovoljstvo što su zajedničkim okupljanjem oko ovog projekta pronađena sredstva i prevaziđen jedan važan porblem koji je desetine godina mučio meštane šidske opštine.

„Primer realizacije izgradnje vodovodne mreže u Sotu, takođe na najbolji način oslikava ideju i osnovnu viziju Pokrajinske vlade, a to je okupljanja oko projekata. Bilo je osnovno da u 21. veku rešimo pitanje snabdevanja vodom ovog stanovništva, a reč je o elementarnim stvarima o kojima niko nije brinuo u prethodnom dužem vremenskom periodu“, izjavio je Radojević. Kako je naveo, resorni sekretarijat i Uprava za kapitalna ulaganja su zajedno izdvojili po pedeset odsto sredstava neophodnih za realizaciju ovog projekta, čija je projektovana vrednost najpre iznosila 36 miliona dinara bez PDV-a, te da je u postupku javne nabavke izabran najbolji ponuđač sa ukupnom vrednošću ugovora sa oko 16,6 miliona dinara bez PDV-a, što govori o ostvarivanju značajne uštede, a očekivanja su da do 1. septembra bude omogućen priključak svima koji to budu želeli u Sotu.

Radojević je podsetio da su zajedničkim sredstvima opština Šid i resorni sekretarijat u 2017. za uređenje industrijske zone u ovoj opštini izdvojili 36 miliona dinara za uređenje nekategorisanih atarskih puteva i otresišta i za uređenje kanalske mreže u funkciji odvodnjavanja. Takođe, Radojević je izneo i podatak da su poljoprivrednici opštine Šid u proteklih godinu dana rada nove Pokrajinske vlade, ostvarili subvencije u vidu bespovratnih sredstava u visini od preko 60 miliona dinara, a što je najviše iskorišćeno za podizanje protivgradnih mreža. Kako je Radojević naveo, u ovom slučaju može se konstatovati postojeća proaktivna uloga opštine Šid s jedne starne, i podrška Pokrajinske vlade i Sekretarijata s druge strane.

Sredinom jula meseca trebalo bi da počnu i radovi na izgradnji pristupne saobraćajnice industrijskoj zoni u šidskoj opštini. Pristupna saobraćajnica putnog pojasa radne zone br. 8 u Adaševcima biće uspostavljena paralelno sa postojećim državnim putem. Reč je o vrednosti od 16,5 miliona dinara koje opština Šid obezbedila po konkursu kod Uprave za kapitalna ulaganja, za projekat poboljšanja poslovne i investicione klime, rekao je direktor Uprave ѕa kapitalna ulaganja Nedeljko Kovačević.

Predsednik opštine Šid Predrag Vuković je istakao je da je reč o projektima od vitalnog značaja za šidska naselja Višnjićevo i Sot. Posebnu zahvalnost je izrazio Pokrajinskoj vladi , koja ulaže u šidsku opštinu, što nije bio slučaj dugo unazad, kao i za sredstva dodeljena u okviru kapitalnih ulaganja, kako bi bila rešena elementarna životna pitanja u ovim naseljima.