29.09.2017

U okviru 11.Foruma organske poljoprivrede, održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljen projekat „Organik bridz“. Reč je o evropskom projektu koji sa hrvatske strane realizuju Grad Valpovo i Tera Tehnopolis iz Osijeka, a sa srpske Centar za organsku proizvodnju Selenča i organizacija „Teras" iz Subotice. Projekat je vredan 550.000 evra i traje dve godine. Cilj tog projekta je unapređenje konkuretnosti organskih proizvođača Osiječko-baranjske županije i Vojvodine kroz kreirane treninge. Uz to kako je naveo Jozef Gašparovski iz Centra za organsku poljoprivredu u Selenči formiraće se razvojno–istraživačke institucije, kako bi se znanje implementiralo u praksi. Pored Centra za ekološku poljoprivredu u Valpovu, biće uspostavljen i centar za koordinaciju i transfer primenjenih istraživanja u ekološkoj poljoprivredi u Selenči.Kroz projekat kako se moglo čuti na konferenciji sa obe strane granice proći će 260 proizvođača.
Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević, izrazio je zadovoljstvo prilikom predstavljanja evropskog projekta „Organik bridz" koji zajedničkim investicijama realizuje Centar za organsku proizvodnju u Selenči sa partnerima iz Hrvatske. Po njegovim rečima poseban značaj ovaj projekat ima za razvoj organske proizvodnje kako u Selenči tako i u Vojvodini, jer će se formirati edukativni centar za istraživanja u ovoj oblasti poljoprivredne proizvodnje koji će biti na usluzi svim onim poljoprivrednicima koji budu želeli da se bave organskom proizvodnjom. Sa druge strane, kako je istakao resorni sekretar Vuk Radojević taj projekat koji je naišao na veliku podršku Evropske unije doprineće razmeni znanja, iskustava, i rezultata istraživanja u oblasti organske poljoprivrede koji će dalje biti od izuzetne koristi za ceo region kada je reč o razvoju te održive oblasti poljoprivredne proizvodnje .
Pokrajinski sekretar za poljoprivredu mr Vuk Radojević, podsetio je prisutne na to da resorni sekretarijat prepoznaje značaj održavanja ovakvih manifestacija te su za 11. Forum o organskoj proizvodnji izdvojena finansijska sredstva. Radojević se ovom prilikom osvrnuo i na agrarne mere podrške koje sekretarijat daje za organsku proizvodnju. Konkursnom linijom dodeljuju se bespovratna sredstava za sufinansiranje kontrole i sertifikacije organske proizvodnje i obezbeđena su sredstva u iznosu do 3 miliona dinara, naveo je resorni sekretar, uz napomenu da je konkurs za tu agrarnu meru otvoren do 24.11.2017. Kako je naveo organskim proizvođačima, osim ove konkursne linije na raspolaganju su i ostale mere podrške za nabavku opreme u zaštićenom prostoru, sistema za navodnjavanje i opreme za zaštitu od elementarnih nepogoda gde je iznos povrata i do 70 posto za kategorije lica mlađa od 40 godina, žene nosioce registrovanih poljoprivrednih gazdinstava kao i za ona lica koja rade u otežanim uslovima u poljoprivredi .
Pokrajinski sekretar za poljoprivredu mr Vuk Radojević u okviru 11. Foruma organske proizvodnje u Selenči učestvovao je i na panel diskusiji na temu „Izazovi i perspektive –Kuda ide Srbija" kojoj su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Velimir Stanojević, Goran Živkov iz SEEDEV-a, Miroslav Božić, ekspert za poljoprivredu i ruralni razvoj Republike Hrvatske i Jovica KosoviĆ, kompanija Global Sid. Govorilo se o stanju u organskoj poljoprivredi, podsticajnoj politici za ovaj vid poljoprivredne proizvodnje, tržištu organskih proizvoda, značaju prerade ka dodatoj vrednosti proizvoda kao i udruživanju poljoprivrednika u zadružni oblik organizovanja .Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević učestvovao je na 11. Forumu organske poljoprivrede u Selenči