Vuk Radojević i Ištvan Pastor: Mađarska je istaknuti regionalni partner pokrajine Vojvodine

14.11.2017

U Parlamentu Republike Mađarske u Budimpešti, juče je održana zajednička sednica Odbora za poljoprivredu Skupštine AP Vojvodine i Odbora za poljoprivredu Parlamenta Republike Mađarske.

Polazeći od dosadašnje dobre regionalne saradnje koju AP Vojvodina ima sa regionima Republike Mađarske i važnosti poljoprivrede kao jedne od vodećih privrednih grana, podršku produbljivanju saradnje svojim učešćem na zajedničkoj sednici dali su pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević i predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević istakao je da u oblasti agrara postoje potencijali za unapređenje saradnje, te da je potrebno sagledati nove mogućnosti i intenzivirati saradnju u okviru IPA programa. Trenutno je u toku jedna od faza u realizaciji projekta WASIDCA - vodosnabdevanje i razvoj vodoprivredne infrastrukture u graničnim slivovima, čiji budzet iznosi 6 miliona evra.

Radojević je naglasio da treba usmeriti pažnju na polje protivgradne zaštite, unapređenje stočarstva i edukaciju poljoprivrednika.

Obraćajući se prisutnima, predsednik Pastor je istakao da AP Vojvodina neguje bogatu regionalnu saradnju koja se stalno produbljuje i dodao da Republika Mađarska u toj saradnji kao regionalni partner ima istaknutu poziciju.

Članovi dlegacija Skupštine AP Vojvodine i Pokrajinske vlade, te članovi skupštinskog Odbora za poljoprivredu, u Parlamentu Republike Mađarske, održali su i bilateralni sastanak sa potpredsednikom tog parlamenta Ištvanom Jakabom, gde je takođe potvrđena obostrana spremnost za nastavkom i produbljivanjem dosadašnje dobre saradnje.

Imajući u vidu da Srbiju očekuje intenziviranje pregovora, bilo je reči i o iskustvima Mađarske iz perioda prisutupanja te države Evropskoj uniji, kao i o aktuelnostima u domaćem agraru sa akcentom na prilagođavanje propisa, tržišta i odnosa prema državnom zemljištu i domaćim poljoprivrednicima, a sve u cilju podrške mađarskih partnera.