Vuk  Radojević prisustvovao tradiconalnom skupu proizvođača šećerne repe i prerađivača kompanije „ Helenik Šugar“ u Novom Sadu

06.03.2018

Vuk Radojević prisustvovao tradiconalnom skupu proizvođača šećerne repe i prerađivača kompanije „ Helenik Šugar“ u Novom Sadu

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo  mr Vuk Radojević obratio se na  skupu kojem su prisustvovali proizvođači slatkog korena, prerađivači, stručnjaci u oblasti ratarstva, poznavaoci agroekonomskih kretanja na domaćem i svetkom tržištu šećera. Na skupu  se između ostalo govorilo  o proizvodnji šećerne repe, otkupnim cenama, zatim cenama koje domaći šećer postiže u izvozu na tržišta Evropske Unije i Cefta regiona. Ovom prilikom resorni sekretar Vuk Radojević podseto je prisutne na to da Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu već nekoliko godina unazad opredeljuje  značajna finansijska  sredstva u nabavku opreme  za navodnjavanje  i izgradnju eksploatacionih bunara  za registrovana poljoprivredna gazdinstva, koja su u 2017.godini iznosila  oko  470 miliona dinara, sa maksimalnim iznosom povraćaja do 70 % za posebne kategorije aplikanata /mlade do 40 godina, žene nosioce registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i poljoprivrednike koji rade u otežanim uslovima rada u poljoprivredi.Ova  agrarna mera, kako je istakao Radojević biće aktuelna i u 2018.godini za šta je opredeljen iznos do 310 miliona dinara. Izrazio je zadovoljstvo što među prisutnim proizvođačima šećerne repe  ima i onih koji su aplicirali na bespovratna finansijska sredstva za nabavku opreme i sistema za navodnjavanje definisana kroz Konkursnu liniju za nabavku opreme za navodnjavanje i izgradnju eksploatacionih bunara.To je po rečima Pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo  Vuka Radojevića  jedan od  načina  kako da se u Vojvodini modernizuje proizvodnja šećerne repe u poljima, povećaju prinosi i kvalitet   i to u situaciji, kada su ukinute kvote za šećer u Evropskoj uniji i kada su male otkupne cene  za repu i kada je  niska cena šećera u izvozu.