Vuk Radojević  otvorio turističko –privrednu manifestaciju  „ Gastro-Srem“ u Staroj Pazovi

02.09.2019

Vuk Radojević otvorio turističko –privrednu manifestaciju „ Gastro-Srem“ u Staroj Pazovi

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu , vodoprivredu i šumarstvo  Dr Vuk Radojević , otvorio je četvrtu  po redu manifestaciju  „Gastro-Srem „ u Staroj Pazovi koja je okupila preko 70 izlagača iz svih krajeva Srbije i tom prilikom ukazao na značaj održavanja manifestacije u cilju  predstavljanja  svih  gastronomskih potencijala Srema .Resorni Sekretar uputio je čestitke domaćinima,  za  uspešnu  organizaciju  ovogodišnjeg „ Gastro-Srema „.

„Ova  manifestacija  je dobar način promovisanja  tradicionalnih proizvoda koji imaju svoj  miris i ukus i  nešto što  karakteriše Srem i našu zemlju  i drago mi je što imamo priliku i  da  vidimo i  da probamo  autohtone  i autentične  proizvode sa kojima se ponosimo a koji treba da  budu i na  ponos naših  proizvođača, koji  na taj način ,zapravo ostvaruju dodatu vrednost , jer pored bavljenja primarnom proizvodnjom , oni kroz finalizaciju  proizvodnog procesa ,dolaze do određenog ekonomskog benefita „ naglasio  je  Vuk Radojević .

Podsetio je na to da resorni Sekretarijat  u okviru agrarnih mera podržava  i održavanje tradicionalnih manifestacija  u Vojvodini ,kroz namensku Konkursnu liniju , ukazavši  da je za tri godine Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu , vodoprivredu i šumarstvo podržao preko 500 različitih manifestacija širom Vojvodine .Kako navodi cilj je bio  da svako selo , svaki kraj i  svaki region ,tom podsticajnom podrškom ,na najbolji mogući način ispromoviše svoju tradiciju , običaje i kulturu i predstavi sebe  širem auditorijumu .

Resorni Sekretar rekao je i to da su  ogromni  pomaci  učinjeni  u organizaciji manifestacije  „ Gastro-Srem, što je rezultat ne samo finansijske  podrške Sekretarijata već i entuzijazma i energije  i  posvećenosti organizatora .Najavio je dalju podršku održavanju manifestacija  u Vojvodini , jer  kako ističe  njihov nivo i kvalitet ,potvrđuje da su ulaganja u tu svrhu opravdana.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu , vodoprivredu i šumarstvo Dr Vuk Radojevića , osvrnuo se i na mere podsticajne podrške koju resorni Sekretarijat realizuje sa lokalnim samoupravama na teritoriji AP Vojvodine u cilju razvoja ruralnih sredina .Među aplikantima je kako navodi  i opština Stara Pazova za koju kaže da ima aktivan pristup u apliciranju na bespovratna sredstva Sekretarijata   i spremnu  kvalitetnu  projektno –tehničku dokumentaciju .

Resorni Sekretar izjavio je da  je za ove tri godine  zajednički  realizovano  ili je  u fazi realizacije blizu 140 miliona dinara vrednosti  tih projekata . Kada je reč o  vodovodnoj   i kanalizacionoj mreži , koja treba da unapredi kvalitet života u seoskim sredinama ,Radojević navodi da je kroz model sufinansiranja investirano  za te namene  preko 100 milion dinara.Podseća da je ove godine potpisano tri projekta  za uređenje vodovodne i kanalizacione mreže u vrednosti oko 60 miliona dinara izrazivši uverenje da se na taj način poboljšavaju uslovi života u  ruralnim sredinama i omogućava  ostanak mladih u selima i započinjanje njihovih agrobiznisa.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu , vodoprivredu i šumarstvo Dr Vuk Radojević rekao je i to da Sekretarijat  pored investicija u  registrovana poljoprivredna gazdinstva , posebno prepoznaje mlade  poljoprivrednike ,koji  ,mogu da računaju na  podsticajnu podršku kroz  Konkursnu liniju za mlade do 40 godina ,tzv Start ap program  i  da ostvare  povraćaj na investiciju do 90 % .Napominje  da po drugim Konkursnim linijama , mladi poljoprivrednici  mogu da ostvare subvenciju  do 70 % a za neke agrarne mere i do 80 % u odnosu na ukupnu  investiciju .Radojević ističe da su   ulaganja   u mlade poljoprivrednike  za koje smatra da treba da budu nosioci razvioja poljoprivrede   i  investicije  u komunalnu infrastrukturu ,zapravo jedan paralelan proces.

Predsednik opštine Stara Pazova ,Đorđe Radinović istakao je da je ovogodišnji“ Gastro- Srem „organizaciono napredniji , da ima više izlagača i posetilaca  i da ta manifestacija prerasta u jednu od ozbiljnijih priredbi ,  na teritoriji njihove lokalne samouprave .Radinović se osvrnuo i na saradnju opštine Stara Pazova sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu , vodoprivredu i šumarstvo na polju projektnih aktivnosti ,za koje izražava zadovoljstvo jer su kao lokalna samouprava učestvovali na  više Konkursnih linija namenjenim opštinama kroz model sufinansiranja .