Бранислав Богарошки са најбољим ученицима пољопривредних школа у Војводини и њиховим професорима

22.10.2015

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Бранислав Богарошки, примио је данас најбоље ученике из свих девет пољопривредних школа у Војводини и њихове професоре.

Поред упознавања гостију са радом ресорног секретаријата, данашњи пријем био је прилика и за презентацију, коју су ови средњошколци и њихови ментори припремили својим домаћинима, након своје недавне студијске посете од 11. до 16. октобра покрајини Баден-Виртемберг, која представља наставак сарадње Дистрикта Штутгарт и АП Војводине.

Шансу за ову посету, у организацији Секретаријата, а на позив др Курта Мезгера, руководиоца Одсека за рурални развој, пољопривреду, ветерину и храну, искористили су 20 најбољих ученика средњих пољопривредних школа из Војводине, пет наставника практичне наставе и два представника Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство.

Пред данашњи сусрет са будућим стручњацима у области пољопривреде и ветерине, потпредседник Богарошки изјавио је представницима медија да се, у оквиру сарадње коју наша покрајина остварује са немачком покрајином Баден-Виртемберг већ више година, појавила идеја за успостављање интеракције у виду ове студијске посете.

„Секретаријат је најбоље ученике завршних разреда наших средњих пољопривредних школа упутио на студијско путовање у посету средњим пољопривредним школама у Баден-Виртембергу, произвођачким капацитетима, пољопривредним газдинствима и удружењима. Била је то седмодневна студијска посета и надам се да ћемо се договорити да то буде један од пројеката који ће заживети и бити реализован сваке године“, најавио је Богарошки.

Потпредседник Покрајинске владе издвојио је као веома битну чињеницу, да је заправо идеја да најперспективније ђаке, заинтересоване за област пољопривреде, а који ће по свој прилици завршити и пољопривредни факултет, већ у средњој школи упутимо у правом смеру.

„Наша намера је да овакву децу повежемо са онима који су најбољи и најнапреднији у домену пољопривреде, јер од ових људи ће зависити и аграрне политике и резултати пољопривреде у нашој покрајини. Надам се да ће овај пројекат временом расти и да ће се претворити у једну сталну сарадњу и праксу са Баден-Виртембергом уколико нам то финансије дозволе“, истакао је Бранислав Богарошки .

Током студијске посете, делегација из Војводине упознала се са начином образовања и рада у области пољопривреде, као и са сарадњом институција са пољопривредним газдинствима и прерађивачком индустријом, при чему су организоване тематске посете пољопривредним газдинствима, задругама и удружењима пољопривредних произвођача, као и обилазак фабрике „Џон Дир“ (Јохн Деере).

Ђаци и професори су домаћинима представили Војводину из свог угла, представнице Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство Наташа Адеми, подсекретарка и Ана Сегедински, самостални стручна сарадница ИИ су домаћине упознале са чињеницама у вези са пољопривредом АП Војводине и имале су тематске састанке са циљем проширења сарадње са немачком покрајином Баден-Виртемберг у области развоја пољопривреде, удруживања произвођача, начина спровођења аграрне политике, саветодавства и пројекта Прогнозно извештајне службе.

Ученици и професори су са потпредседником Богарошким, обишли и Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, као и сале где се одржавају седнице Покрајинске владе и Скупштине АП Војводине и доносе најзначајније одлуке од виталног значаја за нашу покрајину.

Питајте секретара Буџет АП Војводине Програм развоја АП Војводине