Пољопривредна стручна служба Врбас обележила 60 година постојања

06.03.2019

Пољопривредна стручна служба Врбас обележила 60 година постојања

Пољопривредна стручна служба Врбас приредила је данас свечану академију поводом обележавања значајног јубилеја - 60 година од свог оснивања.

Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство др Вук Радојевић истакао је овим поводом, да је ова стручна служба, током шест деценија постојања, била расадник врхунских стручњака и бавила се унапређењем пољопривреде у Западнобачком округу.

“Задовољство ми је што имам прилику да вам се обратим поводом великог јубилеја - шест деценија успешног рада ове стручне службе у Врбасу, чија је репутација, стицана пре свега знањем, посвећеношћу и прегалаштвом свих оних генерација агрономских стручњака, које су свих ових година биле у служби непосредних пољопривредних произвођача”, истакао је Радојевић и истовремено указао на важност коју је ова служба имала у повезивању са научним институцијама и свима онима који учествују у креирању мера аграрне политике.

Радојевић је нагласио да се главни циљеви стручних саветодавних служби, огледају у њиховом стручном и саветодавном раду, посвећености у едукацији пољопривредних произвођача везано за ширење и трансфер научних сазнања ка пољопривридницима, у области нових технологија, иновације, као и нових трендове у производњи. То је, како је др Радојевић истакао, и кључ у постизању бољих производних резултата значајних за унапређење и развој пољопривредне производње, те развој сеоских заједница у којима пољопривредници живе и раде.

Радојевић је истакао да Покрајински секретаријат за пољопривреду у значајној мери подржава рад пољопривредних стручних саветодавних служби, посебно у оквиру њихових саветодавних послова и прогнозно-извештајне службе која има огроман значај због благовременог уочавања штетних организама и болести, сигнализирајући пољопривредницима када је прави моменат за употребу пестицида. Ово, како је Радојевић навео, доводи до заједничког циља а то је интегрална пољопривредна производња.

Он је подсетио да је Секретаријат у последњих пар година пољопривредну стручну службу у Врбасу субвенционисао са 70 милиона динара. Радојевић је указао да оно што представља изазов за све у овој сарадњи, посебно за запослене и менадзмент Пољопривредне стручне службе у Врбасу, јесте примена најсавременијих достигнућа, сазнања и технологије како би наша пољопривредна газдинства учинили конкурентнијим и одрживим.

Директор Пољопривредне стручне службе Врбас Александар Ђуричковић, подсетио је ова служба својим радом, осим општине Врбас, покрива и општине Кулу, Србобран и Бечеј, где је у приватном и државном власништву 142.000 хектара обрадивих површина.

Он је навео да је реч о општинама, које по статистици, спадају ред оних са најплоднијим ораницама у Војводини, указујући да је Пољопривредна стручна служба на услузи пољопривредницима ових општина у домену саветодавног посла, анализе земљишта, издавања фитосертификата, подршке у саветовању у вези са третирањем земљишта, као и све остале прогнозе потребне пољопривредницима за боље приносе.

Ђуричковић је указао да посебну пажњу у свом раду ова служба обраћа на јачању свести о значају очувања животне средине и стварању навика за рационалну употребу средстава за заштиту биља и минералних хранива. На овај начин се посебно доприноси очувању природних ресурса и унапређењу производње, како би она била економичнија, квалитетнија и здравствено безбеднија.

Питајте секретара Буџет АП Војводине Програм развоја АП Војводине