Покрајина и Град заједнички раде на унапређивању дуалног образовања у пољопривреди

19.11.2019

Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство др Вук Радојевић, заједно са градоначелником Новог Сада Милошем Вучевићем, обишао је данас школску економију Пољопривредне школе у Футогу, где се налази савремени пластеник набављен у оквиру реализације међународног пројекта Агрино.

Покрајински секретаријат за пољопривреду, по први пут је водећи партнер у једном међународном пројекту који, како је Радојевић истакао, има циљ да у пољопривредним школама у нашој покрајини унапреди дуално образовање ученика уз примену најсавременије опреме.

Радојевић је подсетио на то да су експериментални пластеници у оквиру овог пројекта, суфинансираног из Интеррег – ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска–Србија 2014–2020, осим у Пољопривредној школи у Футогу, смештени и у средњим пољопривредним школама у Руми и Вршцу, као и на огледном имању новосадског Института за ратарство.

“Пројекат се реализује захваљујући заједничком препознавању идеје са партнерима из Жупаније Чонград у Мађарској, новосадским Институтом за ратарство и повртарство, као и Фондом за европске послове у Новом Саду. До 30. новембра завршавамо комплетну реализацију овог пројекта, чија је укупна вредност преко 325.000 евра“, рекао је покрајински секретар за пољопривреду.

Он је навео да је у Пољопривредној школи у Футогу подигнут један од четири експериментална паметна пластеника. Нјиховим обезбеђивањем младим средњошколцима је омогућена едукација у најсавременијим условима, а истовремено, како је Радојевић указао, сви млади и незапослени људи у сеоским срединама могу да користе ове пластенике.

„Формирали смо три инкубатора у три поменуте пољопривредне школе. Вредност једног пластеника је 14.000 евра и они стоје на располагању свим младим пољопривредницима, како би им помогли у томе да унапреде своју производњу и капацитете у области повртарства. На јавни позив јавило нам се преко 250 заинтересованих произвођача за коришћење пластеника, у оквиру пољопривредних школа где су смештени“, рекао је Радојевић и додао да се у овим пластеницима 12 месеци могу узгајати различите врсте поврћа уз најсавременије мобилне апликације, које регулишу температуру и влажност земљишта и ваздуха.

Секретар је посебно истакао да Покрајина и Град Нови Сад заједнички доприносе унапређивању рада образовних установа попут Пољопривредне школе у Футогу, која има дугу традицију. Он је истакао да је то одличан модел за побољшање система дуалног образовања.

Радојевић је навео да је у последње три године Покрајински секретаријат путем конкурса инвестирао преко осам милиона динара у набавку неопходне опреме овој школи: два трактора, тифон, пумпу за наводњавање, растурач стајњака, приколицу и плуг, две коморе млечних производа, пунилицу млечних производа, као и бесповратна средства за реализацију пројектних активности на тему задругарства.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић нагласио је да је овај пластеник одлична новина, не само за школу већ и за целу заједницу.

“Град је свакако партнер у свим овим процесима и гледамо да проширимо нашу лепезу подршке пољопривредним произвођачима у Новом Саду. Верујем да ће Пољопривредна школа у Футогу имати одговор на све изазове које носе времена пред нама. Ђаци ове школе, која је истовремено и једна мала фабрика, имају додира са свим оним технологијама, знањем и модерном науком, којима сутра треба да владају док буду радили оно за шта се школују. Морамо анимирати младе људе да уписују пољопривредне школе и факултете, да им приближимо ту струку као интересантну и исплативу, а на нама је да константно подижемо квалитет и јачамо капацитете, не само школе већ и њихових знања и вештина како би сутра спремно владали овим процесима”, рекао је градоначелник Вучевић.

Питајте секретара Буџет АП Војводине Програм развоја АП Војводине